Kılıçdaroğlu'na Atılan Mermiye Başbakan Binali Yıldırım'dan İlk Yorum

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 
Kılıçdaroğlu'na Atılan Mermiye Başbakan Binali Yıldırım'dan İlk Yorum

AK Parti MYK, önceki gün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Yıldırım'ın milletvekillerine verdiği yemek nedeniyle ara verilen toplantı, iftarın ardından gece yarısına kadar devam etti. MYK'da, Anayasa, meclis takvimi ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik şehit cenazesindeki kurşunlu protesto olayı ele alındı.

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN İLK YORUM

AK Parti kaynaklarının aktardığı bilgiye göre; Yıldırım, kurşunun Kılıçdaroğlu'na atılmadığını, önüne konulduğunu, bu kişinin de şehidin yakını olduğunu belirtti.

Yıldırım, "Siz sarılıp, konuşmuşsunuz" denmesi üzerine ise, "Bilmiyordum. Sonradan öğrendim" ifadelerini kullandı. MYK'da, "CHP Kılıçdaroğlu'ndan kahraman çıkarmaya çalışıyor" değerlendirmesi yapıldı.

 

Başbakanlı Cenazede Büyük Zafiyet! Sabıkalı Şahıs, Ön Safta
Başbakanlı Cenazede Büyük Zafiyet! Sabıkalı Şahıs, Ön Safta

 

DAVUTOĞLU DÖNEMİNDE KURULAN KOMİSYON ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRECEK

MYK'da Ahmet Davutoğlu döneminde yeni anayasa çalışmalarını yürütmek üzere Ömer Çelik başkanlığında kurulan partiçi anayasa komisyonunun çalışmalarını sürdürmesi, komisyonun partili cumhurbaşkanı modeline ilişkin anayasa değişiklik teklifi ile başkanlık sistemini öngören yeni anayasa çalışmalarını eş zamanlı yürütmesi görüşü benimsendi.

ÖNCELİK PARTİLİ CUMHURBAŞKANI MODELİNDE

MYK'da yapılan değerlendirmelere göre AK Parti, öncelikle mevcut Meclis aritmetiği ve dengeleri çerçevesinde hayata geçirilebilmesini daha mümkün gördüğü, fiili durumla anayasanın örtüştürülmesine de yeterli olacak partili cumhurbaşkanı modelini öncelikle gündeme getirecek.

TEMMUZ SONUNDA MECLİS'TE

Daha önce bu yöndeki teklifin haziran ortasında Meclis'e sunulacağı belirtilmişti. Ancak bu takvim, MHP'de iç dengeleri değiştirebilecek kongre süreci de dikkate alınarak revize edildi. Buna göre partili cumhurbaşkanı teklifinin en erken tatile girmesinden önce temmuz sonu gibi Meclis'e sunulabileceği belirtildi.

TAM BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN DE ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Parti kurmayları, partili cumhurbaşkanı modeli öncelikle denense dahi, tam başkanlık sistemini öngören yeni anayasa teklifinin hazırlık çalışmalarının da devam edeceğini vurguladılar. (Kaynak: Milliyet)

Ara